Co warto wiedzieć na temat gięcia blach?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Obróbka blachy może przebiegać na kilka sposobów. Do najpopularniejszych należą oczywiście cięcie gięcie blach. Drugi proces polega na odkształcaniu materiału w taki sposób, by zmodyfikować jego krzywiznę, ale nie naruszając wymiarów poprzecznych. Procedura nie jest skomplikowana. Przed jej wykonaniem konieczne jest wycięcie elementów, po którym następuje etap wygładzania i malowania. Omawiany proces technologiczny nie miałby miejsca bez odpowiednich maszyn, przede wszystkim prasy krawędziowej i giętarki.

Na ciepło i zimno

Aby skutecznie wygiąć blachę, należy wykonać trzy procesy obróbki. W pierwszej części następuje gięcie sprężyste, później plastyczne, a na zakończenie przeprowadzane jest dotłaczanie. W czasie ich trwania materiał ulega różnym modyfikacjom: zwijaniu, skręcaniu, wyginaniu, profilowaniu i prostowaniu. Jeśli blacha nie jest zbyt twarda, można przeprowadzić gięcie na zimno, co ograniczy ryzyko jej przekształcenia. Natomiast grubsze blachy wymagają obróbki pod wpływem wysokiej temperatury.

Rodzaj obróbki dopasowywany jest do faktury, konkretnego materiału, jak i wspomnianej grubości. Podczas gięcia znajdują zastosowanie nie tylko różne metody, ale także maszyny. Największym zainteresowaniem cieszy się prasa krawędziowa. Równie popularne są walce (szczególnie w procesie produkcyjnym pasków, rur albo kształtowników). Oba pozwalają na stworzenie różnorodnych kształtów i ich powtarzalne wykonanie, co sprzyja hurtowej produkcji. Tak przygotowane blachy znajdują zastosowanie w wielu branżach.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*