Depresja to uczucie smutku, które trwa przez dłuższy czas. Osoby z depresją często czują się beznadziejne, bezradne, bezwartościowe i winne. Mogą mieć również problemy ze snem lub koncentracją i doświadczać zmian w swoich nawykach żywieniowych lub piciu. Depresja może wpływać na zdolność do funkcjonowania w pracy, szkole, domu i sytuacjach społecznych.
Istnieje wiele różnych rodzajów depresji, w tym choroba dwubiegunowa (maniakalno-depresyjna), choroba afektywna sezonowa (SAD) i depresja poporodowa. Niektórzy ludzie mają tylko jeden epizod depresji; inni mają powtarzające się epizody przez całe życie.
Chociaż dokładna przyczyna depresji nie jest znana, prawdopodobnie stan ten wynika z kombinacji czynników, które obejmują:
Historia rodziny odgrywa znaczącą rolę w tym, czy ktoś zachoruje na depresję. Czynniki środowiskowe, takie jak stres, również mogą zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia tego stanu.
Niektóre aspekty chemii mózgu mogą być zaangażowane w powodowanie lub utrzymywanie depresji. Badania sugerują, że niektóre geny mogą zwiększać ryzyko rozwoju dużych zaburzeń depresyjnych (MDD). Istnieją również różnice w pewnych substancjach chemicznych w mózgu związanych z regulacją nastroju, które mogą przyczyniać się do MDD. Ludzie, którzy mają depresję mogą również mieć nieprawidłowe poziomy niektórych substancji chemicznych, takich jak serotonina i noradrenaliny. Uważa się, że te substancje chemiczne odgrywają rolę w depresji, ponieważ mogą wpływać na sen, apetyt, poziom energii i nastrój.
Jeśli zdecydujesz się lub ktoś z Twoich bliskich na leczenie depresji Lublin jest miastem, w którego obrębie znajdują się ośrodki godne polecenia, dysponujące profesjonalnym sprzętem oraz wykwalifikowanym personelem.