Wentylacja jest niezwykle ważna w przypadku budynków użytkowanych na co dzień przez dużą liczbę osób. By wdychane przez nich powietrze było maksymalnie bezpieczne dla zdrowia, należy stosować odpowiednie grupy filtrów pozwalające pochłonąć znajdujące się w nim nieczystości. Poniżej prezentujemy ich krótką charakterystykę oraz podpowiadamy kiedy warto je stosować.
Filtry kasetowe to pierwsze chętnie wykorzystywane rodzaje filtrów. Stosuj się je w układach o stosunkowo prostej budowie. Oprócz oczyszczania powietrza pozwalają także na konserwację układu oraz przedłużenie jego żywotności.
Filtry węglowe zawierają cząstki aktywnego węgla, wysoce skutecznego w pochłanianiu zanieczyszczeń typu lotnego, chemikaliów, mikroorganizmów, a także nieprzyjemnych zapachów.
Filtry fan-coil wykorzystuje się w filtracji wstępnej, a niekiedy także w orli filtra głównego. Stosuje się je przede wszystkim w budynkach użyteczności publicznej, odwiedzanych każdego dnia przez dużą liczbę osób.
Filtry tłuszczowe dedykowane są między innymi do instalacji w lokalach gastronomicznych. Wykorzystane w nich włókna mają za zadanie pochłaniać zawieszone w powietrzu oleje oraz inne zanieczyszczenia powstające w wyniku obróbki żywności.
Filtry kompaktowe są wykorzystywane w końcowych lub początkowych częściach układu wentylacji. Ich zadaniem jest wydłużenie żywotności filtrów głównych.
Filtry do klimatyzacji typu HEPA uważane są za najbardziej wydajne. Stosuje się je w pomieszczeniach przemysłowych, biurowych, mieszkalnych. Gwarantują niemal całkowitą absorpcję pyłów zawieszonych PM2,5 oraz PM10.
Filtry kieszeniowe to produkty dedykowane do filtracji zasadniczej w budynkach o dużym zapotrzebowaniu. W ich konstrukcji zastosowane specjalny układ kieszeni, który zwiększa powierzchnię odpowiedzialną za pochłanianie zanieczyszczeń.