Wózki widłowe to pojazdy wykorzystywane do przenoszenia ogromnych ciężarów. Z tego powodu ich poszczególne elementy są narażone na uszkodzenia i szybkie zużycie eksploatacyjne. W celu zapewnienia bezpieczeństwa korzystania z wózków niezbędne jest ich regularne serwisowanie. Odpowiedzialność za terminowe wykonywanie tych czynności ponosi przedsiębiorca, będący właścicielem sprzętu. Zasadniczo wyróżnia się przeglądy codzienne, wykonywane przez operatora przed rozpoczęciem pracy i po jej zakończeniu. Tego rodzaju prace mają charakter oględzin i pozwalają na szybkie wykrycie ewentualnych usterek.
Wczesne wykrycie awarii pozwala zmniejszyć koszty napraw. Raz w roku lub raz na dwa lata Urząd Dozoru Technicznego wykonuje także bardziej szczegółowe przeglądy okresowe, podczas których sprawdza się stan techniczny wózków. Przykładowo w urządzeniach zasilanych paliwem LPG sprawdza się, czy parownik do gazu nie uległ uszkodzeniu lub zużyciu. W przypadku wykrycia usterek właściciel zobowiązany jest do ich usunięcia.
Właściciel wózka widłowego powinien także przeprowadzać okresowe prace konserwacyjne. W zależności od rodzaju sprzętu oraz zaleceń producenta prace te należy wykonywać co 30 lub 60 dni. Zadaniem konserwatora jest dbanie o prawidłowe funkcjonowanie mechanizmów napędowych, wszystkich układów znajdujących się w pojeździe, a także kontrolowanie stanu technicznego urządzeń sterujących i elementów sygnalizacyjnych. Niepokój konserwatora powinny wzbudzić wszelkiego rodzaju wycieki lub zapalanie się wskaźników temperatury oleju. W przypadku powtarzających się problemów z uruchomieniem silnika należy sprawdzić, czy świeca płomieniowa Perkins nie uległa uszkodzeniu. Należy pamiętać, że regularna kontrola stanu technicznego wózka i jego prawidłowa eksploatacja to czynniki zapewniające bezpieczeństwo i długą żywotność sprzętu.