Automatyzacja sektora produkcyjnego pociąga za sobą nie tylko redukcję kosztów i poprawę wydajności. Wiąże się z nią także konieczność instalowania coraz to bardziej zaawansowanych urządzeń i skomplikowanych rozwiązań technologicznych. Duża część linii produkcyjnych pracuje 24 godziny na dobę, przez co ich serwisowanie jest znacznie utrudnione, wymaga bowiem całkowitego zatrzymania procesu.
W zależności od branży, w której działa dane przedsiębiorstwo, znacząco różnić będą się urządzenia stosowane w halach produkcyjnych. Proste wytwórstwo przemysłowe nie wymaga niczego więcej poza odpowiednią obsługą i okresową kontrolą techniczną. Błędy, czy usterki w branży elektronicznej, czy przemyśle spożywczym mogą jednak mieć już katastrofalne skutki.
Przy wyznaczaniu częstotliwości przeglądów linii produkcyjnej musimy kierować się parametrami urządzeń, które wchodzą w jej skład. Jeśli stosujemy choćby jedno wysoce wrażliwe urządzenie, dostosujmy terminy kontroli tak, by móc utrzymać je w pełnej sprawności. Miejmy także na uwadze ogólny stan techniczny zastosowanych rozwiązań. Jeśli wymagają one już bardzo częstego serwisowania, z pomocą może przyjść modernizacja linii produkcyjnej. Inwestycja taka pozwoli zoptymalizować prowadzoną produkcję i znacząco zmniejszyć ilość kosztownych postojów. Pamiętajmy także, by planować grafik pracy w zależności od terminów okresowych przeglądów i kontroli technicznych, nigdy na odwrót. Sprawne urządzenia to przecież sprawna praca, a ta przekłada się bezpośrednio na wyniki finansowe.