Jak tworzy się fundamenty domu?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Prace przygotowawcze

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac ziemnych, na placu budowy musi pojawić się geodeta. Jego zadaniem jest wytyczanie budynku, czyli wyznaczenie miejsca, w którym ma stanąć konstrukcja. Pomiary dokonane przed geodetę powinny zostać zweryfikowane przez kierownika budowy, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia błędów. Kolejnym etapem jest wykonane wykopów pod fundamenty oraz szalunków. Jeżeli grunt jest zwarty, wystarczające jest wykonanie szalunków ziemnych.

W przypadku gruntu sypkiego konieczne jest wykonanie drewnianych wzmocnień. Żeby poprawić właściwości termoizolacyjne budynku, stosuje się ocieplenie ław fundamentowych. Do tego celu wykorzystuje się styropian, który w niewielkim stopniu chłonie wodę, dlatego stanowi także dobre zabezpieczenie przed wilgocią. W celu wzmocnienia fundamentów układa się w nich pręty zbrojeniowe, które następnie zalewane są betonem.

Wylewanie i pielęgnacja fundamentów

Podczas zalewania fundamentów betonem, należy pamiętać o odpowietrzeniu mieszanki. Chodzi o to, aby konstrukcja była jednolita, a beton dokładnie otulił pręty zbrojeniowe. Do tego celu wykorzystuje się wibrator buławowy, który zagłębia się w wylanej mieszance. Tężenie betonu to proces, który wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Podczas wysychania materiał zaczyna się kurczyć. Aby nie doprowadzić do zbyt szybkiego wysychania i pękania fundamentów, konstrukcję należy intensywnie polewać wodą.

Kolejnym etapem prac jest wykonanie hydroizolacji poziomej. W tym celu sięgnąć można po wysokiej jakości styropian termoorganika, który wyróżnia się dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi. Po wykonaniu tych czynności rozpoczyna się wznoszenie ścian. Należy pamiętać, że fundamenty całkowitą nośność osiągają dopiero po 28 dniach, dlatego nie należy od razu murować całego budynku.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*