Jak wybudować dom w trosce o środowisko?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Duże zanieczyszczenie środowiska naturalnego, smog, ocieplający się klimat, to tylko niektóre z obserwowanych w ostatnich latach problemów. Coraz więcej osób uświadamia sobie, jak negatywny wpływ ma to na zdrowie. Dlatego też dużym powodzeniem cieszą się wszelkie proekologiczne inicjatywy. Podobne nastawienie widać wśród osób, które decydują się na budowę domu. Starają się wykorzystywać zarówno materiały, jak i technologie, które w jak najmniejszym stopniu oddziałują na przyrodę oraz otaczający świat. Jakie rozwiązania są szczególnie godne rozważenie?

Budowa domu pasywnego

Tego typu budynki projektuje się tak, aby ich zapotrzebowanie energetyczne było najniższe, jak to możliwe. Osiąga się to przede wszystkim poprzez wysokie parametry izolacyjne ścian, dachu, czy podłogi. Ponadto wykorzystywane są odnawialne źródła energii zarówno do ogrzewania, jak i produkcji energii elektrycznej. Powszechnie stosowane są gruntowe pompy ciepła oraz panele słoneczne. Te ostatnie montuje się zarówno na dachach różnego typu, jak i na gruncie. Poszukując usługi fotowoltaika Luboń, czy też w każdym innym dużej miejscowości, warto zwrócić się do profesjonalnej firmy, która zaprojektuje, zamontuje, a najlepiej jeszcze zajmie się okresowymi przeglądami i serwisem instalacji.

Ekobudowanie

Obiekty, które określa się mianem ekologicznych, muszą posiadać właściwą konstrukcję, być zbudowane przyjaznymi dla środowiska sposobami i wykorzystywać odpowiednie surowce. Domy takie, podobnie jak pasywne nastawione są na zmniejszenie zapotrzebowania na energię. Zwykle więc buduje się je na planie prostokąta, który ogranicza ilość ścian zewnętrznych. Dużą wagę przywiązuje się także do dachu, przez który ucieka najwięcej ciepła. Jego powierzchnia powinna być jak najmniejsza. Rzadko także spotyka się balkony oraz tarasy połączone bezpośrednio z budynkiem. Kluczem jest także zastosowanie nowoczesnych rozwiązań, takich jak wspomniane przy domach pasywnych pompy ciepła oraz kolektory słoneczne.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*