Na polskich drogach można spotkać wiele różnego typu oznakowań. Wbrew pozorom nie są to jedynie typowe znaki drogowe, ale również wiele innych znaków, które mają służyć bezpieczeństwu wszystkich użytkowników drogi i ułatwiać ich poruszanie się oraz dotarcie do określonego celu. Jakie typy znaków wyróżniamy? Które z nich są najważniejsze?
Zgodnie z kodeksem ruchu drogowego znaki dzielimy min. na poziome i pionowe. Dla ułatwienia można uznać, że znaki pionowe posiadają słupki metalowe, na których są umieszczone, a znaki poziome to wszystkie, te, które zostały namalowane na drodze. Takim znakiem są pasy na przejściu dla pieszych czy linie rozdzielające części jezdni. Są nimi również różnego typu znaki ostrzegawcze wymalowane na asfalcie. Każdy ze znaków pełni określoną funkcję. Niektóre ostrzegają przed niebezpieczeństwem, inne informują o kierunku jazdy lub ograniczeniach prędkości a jeszcze inne zakazują określonych czynności np. postoju bądź wjazdu. Na drodze istotną rolę pełnią również znaki wyznaczające tor jazdy. To dzięki nim, np. w trakcie przeprowadzania remontu drogi, kierowcy wiedzą, którędy powinni się poruszać.
Wśród znaków drogowych można znaleźć również tablice, które informują o rozpoczęciu lub zakończeniu danej miejscowości albo odległości, która nas od niej dzieli. Choć na co dzień często ich nie dostrzegamy, w czasie podróży ich rola jest bardzo istotna. Mogą pomóc w określeniu lokalizacji czy odnalezieniu się na mapie jeśli zawiedzie nas elektroniczna nawigacja.