Metody badania ostrości wzroku

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Badanie ostrości wzroku jest podstawowym sposobem weryfikacji tego, czy dobrze widzimy. Powinniśmy poddawać mu się regularnie, raz na rok lub dwa lata. Umożliwi to wykrycie wady wzroku i poważnych chorób oczu nawet w bardzo wczesnym stadium. Jak wygląda badanie ostrości u okulisty lub optometrysty?

Test ostrości wzroku do dali i do bliży

Badanie sprawdza zdolności rozdzielcze siatkówki, a więc to, jak rejestruje ona dwa położone obok siebie punkty. W tym celu najczęściej używa się tablic Snellena, na których przedstawione są litery, cyfry lub rysunki – ich specjalistyczne określenie to optotyp. Optotypy rozmieszczone są w rzędach, a im niższy rząd, tym mniejsza jest ich wielkość. Określa się również odległość w metrach, z jakiej zdrowe oko powinno prawidłowo widzieć dany znak. Lewe i prawe oko badane są osobno. Z kolei badanie ostrości wzroku do bliży ma na celu weryfikację, jak pacjent widzi z odległości umożliwiającej czytanie bez wysiłku – przyjmuje się, że jest to 30 cm. W tym wypadku podaje mu się tekst do przeczytania lub konkretne optotypy.

Badanie komputerowe – czy jest skuteczne?

Komputerowe badanie ostrości polega na wprowadzeniu do oka wiązki promieniowania podczerwonego, a następnie na analizie refleksów tej wiązki. Dokonuje tego komputer, których na podstawie pozyskanych danych określa ewentualną wadę wzroku. Tego typu weryfikacja jest szybka i bezbolesna, pacjent jedynie patrzy w otwór, gdzie widoczny jest obrazek. Należy jednak pamiętać, że dokładność badania jest ograniczona. Jeśli wykryta zostanie wada, potrzebna jest wizyta u okulisty i dodatkowa diagnostyka przy użyciu tablic Snellena.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*