Zawodowy grafik musi korzystać z nowoczesnego komputera, który posiada podzespoły zapewniające płynną pracę w zaawansowanych programach do tworzenia i obróbki zdjęć (np. Adobe Photoshop czy Corel Draw). Wynika to z faktu, że wymagają one wyjątkowo wysokiej mocy obliczeniowej. Niestety większość urządzeń stacjonarnych i przenośnych z wyższej półki kosztuje co najmniej kilka tysięcy złotych, co zwłaszcza dla osoby początkującej w tym fachu stanowi ogromny wydatek. W takiej sytuacji należy się poważnie zastanowić się nad zakupem sprzętu poleasingowego, dostępnego m.in. w tym sklepie internetowym: https://www.cebit.pl/. W niniejszym artykule zostaną omówione parametry idealnego komputera dla grafika.
Zdecydowanie najważniejszym podzespołem w komputerze przeznaczonym do obróbki zdjęć jest procesor, ponieważ odpowiada on za obsługę wszystkich czynności obliczeniowych. Wybierając ten element, w pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę liczbę rdzeni. Optymalne pod względem wydajności są modele z czterema, sześcioma, a najlepiej ośmioma rdzeniami, a także dwunastoma lub szesnastoma wątkami. Dużym powodzeniem cieszą się szczególnie serie Intel Core i5 oraz i7 ósmej generacji (dobrą alternatywą jest procesor Ryzen 7 firmy AMD), z taktowaniem na poziomie co najmniej 3,7 GHz. Niezbędna jest też wydajna karta graficzna — od kilku lat na szczycie znajdują się karty nVidia Quadro, zbudowane właśnie z myślą o profesjonalnej edycji grafiki (najlepiej z 6 GB pamięci). Poradzą sobie one zarówno z obsługą kilku monitorów naraz, jak i przetwarzaniem obrazów odznaczających się ponadprzeciętną rozdzielczością. Idealny komputer do grafiki musi ponadto posiadać:
Sporą ilość pamięci operacyjnej (RAM) – ma ona bowiem wpływ ma efektywność pracy. Minimum to 8 GB, choć dla zwiększenia komfortu warto się zdecydować nawet na dwa razy więcej. Jeśli natomiast zajmujemy się tworzeniem i obróbką grafiki 3D, to optymalna będzie pamięć o wartości 32 GB.
Dobrej klasy ekran — o rozdzielczości FullHD (1920×1080), dużej przekątnej ekranu (co najmniej 15,6 cala w przypadku laptopów i powyżej 21 cali w przypadku PC) oraz matrycy wykonanej w technologii IPS (zapewnia szerokie kąty widzenia, wysoką jasność i doskonałe nasycenie kolorów).
Pojemny dysk twardy — niezbędny do magazynowania danych i projektów. Najlepiej model zewnętrzny SSD o pojemności minimum 512 GB, gdyż jest znacznie szybszy od dysku talerzowego HDD i bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne.
Napęd DVD oraz dużą liczbę portów i gniazd (niezbędnych do podłączenia różnych urządzeń).
Czysty i niezawirusowany system operacyjny.