Śmierć bliskich to jedno z najbardziej traumatycznych wydarzeń. Żałoba jest ciężkim przeżyciem, a w związku ze śmiercią w rodzinie dochodzą jeszcze dodatkowe formalności. Podział majątku, gdy zmarły nie pozostawił po sobie testamentu, może wydawać się dodatkowym problemem. Polskie prawo w sytuacji braku testamentu przewiduje dziedziczenie ustawowe, na którego podstawie dochodzi do rozdziału majątku.
Polski kodeks cywilny w art. 931-940 reguluje, kto i w jakiej kolejności jest powołany do dziedziczenia w sytuacji, gdy nie został sporządzony testament. W pierwszej kolejności dziedziczy małżonek i dzieci zmarłego. Jeżeli spadkodawca nie pozostawił po sobie dzieci, jego majątek dziedziczony jest przez małżonka i rodziców. Gdy zmarły nie był w związku małżeńskim — całość przypada rodzicom. Następnie kodeks reguluje kwestie, mówiące o tym, kiedy majątek pozostawiony przez zmarłego dziedziczony jest przez jego rodzeństwo, zstępnych rodzeństwa i dziadków. Spadek można odrzucić, co powoduje powołanie kolejnych ustawowych spadkodawców i skomplikowanie drogi dziedziczenia. Najlepszym rozwiązaniem jest zwrócenie się o pomoc prawną. Specjalista, jakim jest adwokat Kraków spadki i wszystkie przepisy ich dotyczące zna i porusza się w nich pewnie. Zadba on o nasze interesy i o to, byśmy otrzymali taki udział w dziedziczeniu majątku, jaki się nam należy.
Kancelaria prawna https://www.palucki.pl/ jest przykładem kancelarii, która zajmuje się sprawami spadkowymi. Stwarza także możliwość skorzystania z porady prawnej online, jeżeli interesuje nas wsparcie jedynie w takim zakresie.