Opony całoroczne kontra sezonowe.

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wielu kierowców zastanawia się nad wyborem odpowiednich opon. Czy powinny być to opony letnie, zimowe czy też całoroczne ?
Zarówno te sezonowe, jak i całoroczne mają swoje wady i zalety. Opony sezonowe muszą zapewnić możliwie największą przyczepność i bezpieczeństwo jazdy. Powinny sprawdzić się w różnych warunkach atmosferycznych i porach roku. W sezonie letnim powinny to być opony letnie. Opony te powstają z materiałów, które są odporne na wysokie temperatury. Wyposażone są w bieżnik, który w sezonie letnim zapewni nam najlepsza przyczepność oraz możliwie jak najkrótszy czas hamowania, co jest niezwykle ważne. Z kolei do niższych temperatur, a więc na sezon zimowy, są przeznaczone opony zimowe. Zapewniają one dobrą przyczepność na jezdni oblodzonej lub pokrytej śniegiem. One z kolei produkowane są z materiałów o większej elastyczności, które zachowują swoje właściwości nawet przy ujemnych temperaturach. Mają taki bieżnik, z którego odprowadzanych jest śnieg, lód czy błoto. Odpowiednia budowa sprawia, że nawet w ciężkich, zimowych warunkach droga hamowania będzie krótka. Dostosowanie opon sezonowych, jest zatem bardzo ważne o opłacalne, ze względu na nasze bezpieczeństwo.

Opony całoroczne to alternatywa dla opon sezonowych. Są tańsze, dzięki czemu mogą przynieść nam oszczędności. Ważniejszy jest jednak aspekt bezpieczeństwa, a w trudnych warunkach pogodowych, opony te mogą nie być tak dobrze przystosowane do jazdy, jak opony sezonowe. W miarę zużywania, mogą nie zapewnić nam skrócenia drogi hamowania. Opony całoroczne są więc znacznie mniej bezpiecznym rozwiązaniem, niż stosowanie opon sezonowych (zobacz: najlepsze opony letnie).
Przed jazdą samochodem warto zatem wziąć pod uwagę wszystkie te fakty i dobrze przemyśleć wybór naszych opon.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*