Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów pomp, między innymi pompy ręczne i elektryczne. Najczęściej korzysta się z pomp wirowych, czyli tych o napędzie elektrycznym.
Jeśli chcemy uzyskiwać wodę ze studni kopanej, możemy to robić przy pomocy pompy odśrodkowej, która posiada oś poziomą. Umieszczamy ją na przykład w piwnicy, wiele typów pomp jest samozasysających. Można podzielić je od rodzaju mocowania na stacjonarne oraz przenośne. Wszystkie z pomp powinny posiadać zawory odcinające znajdujące się na przewodzie tłocznym i ssanym.
Do pompowania wody (zobacz: pompa do wody pitnej), możemy także stosować pompę odśrodkową o osi poziomej, kiedy mamy studnię wierconą, w której zwierciadło wody położone jest płytko pod powierzchnią terenu.
W przypadku gdy lustro wody w naszej studni wierconej położone jest głęboko, powinno się zastosować studnię głębinową. To pompa o charakterystycznej konstrukcji, która posiada wodoszczelny silnik. Zanurza się ją w studni, tak aby nad nią był, chociaż 1 metr wody. Korpus pompy wykonany jest z tulei stalowej, żeliwnej albo mosiężnej. Czyli jest on odporny na korozję. Taka pompa głębinowa pracuje zawsze w pełni zatopiona, nie będzie ona miała problemów z wysokością ssania oraz kawitacją. Jej wydajność jest porównywalna do pompy na osi poziomej, jednak cena jest wyższa.
Zestaw hydroforowy składa się ze zbiornika wodno-powietrznego oraz pompy. Praca pompy działa niezależnie od cykli, w których pobierana jest woda. To ile razy włącza się na godzinę, zależy od zakresu ciśnienia powietrza, jaki jest nastawiony na wyłączniku. Producenci proponują hydrofor do wody tradycyjny, ale i także taki nowszej generacji, bardziej dopracowany i nowoczesny.