Chromatografia jonowa – gdzie się ją wykorzystuje?

Potrzebujesz ok. 1 min. aby przeczytać ten wpis

Chromatografia jonowa wykorzystywana jest w różnych dziedzinach chemii. Metoda szybkiego rozdzielania oraz oznaczania substancji na poziomie śladów to obecnie jedna z najpowszechniejszych form analizy. Chromatografia znalazła zastosowanie głównie przy badaniu wód. Gdzie jeszcze można ją wykorzystać?

Badanie jakości wód 

Ważnym zadaniem chromatografii jonowej we współczesnej chemii jest pomoc w badaniu wód. Jest ona nieoceniona przy oznaczaniu kationów i anionów. Dotyczy to takich jonów jak miedź, nikiel czy kobalt. Ich pełną listę da się znaleźć na witrynie https://www.tegal.pl/laboratorium/uslugi-2/analiza-jonowa/, gdzie można skorzystać z usług laboratoryjnych wykwalifikowanej kadry. Pomoże ona nie tylko zbadać wodę spożywczą, ale też morską, rzeczną, jeziorną czy podziemną. Ta ostatnia ma duże znaczenie z punktu widzenia wpływu na domowe fundamenty. 

Inne zadania chromatografii 

Chromatografia jonowa jest też nieoceniona badaniu produktów żywnościowych lub materiałów biologicznych. Wielu specjalistów używa jest ponadto przy oznaczaniu metali ciężkich, kiedy analizuje się substancje gazowe lub organiczne. Jest też ważna z perspektywy sprawdzania stanu opadów atmosferycznych, gdzie ocenia się stopień czystości odczynników. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*