Zmiana miejsca zamieszkania wiąże się ze sporą ekscytacją, ale mimo dużych emocji nie można zapomnieć o pewnych podstawowych kwestiach. Nowe lokum trzeba urządzić, tak by jak najszybciej można tam było wygodnie funkcjonować. Część rzeczy nabywa się z czasem, lecz bez niektórych elementów wyposażenia nie można sobie poradzić. O czym warto pamiętać w kontekście organizowania swojego nowego mieszkania?
Należy mieć na uwadze, że przeprowadzka wiąże się zwykle ze sporymi kosztami, co wymaga kontrolowania budżetu. Z tego względu nie sposób też już na początku zakupić do mieszkania wszystkich rzeczy jakie chciałoby się dam docelowo umieścić. Na starcie lepiej się skupić na podstawowym wyposażeniu, bez którego nie będzie można normalnie funkcjonować, a resztę rzeczy można dobierać z czasem. Takie spokojne podejście pozwoli nie tylko kontrolować wydatki, ale również nabyć potem takie rzeczy, które rzeczywiście będą nam odpowiadały.
Skupiając się na tym, by jak najszybciej skompletować cały sprzęt, łatwo wydać pieniądze na elementy, które potem okazują się mało praktyczne lub po prostu nam się nie podobają. Wiele zależy także od tego jaki jest stan mieszkania do którego się wprowadzamy – niektóre są już częściowo umeblowane, natomiast w innych mogą się znajdować jedynie podstawowe szafki i urządzenia AGD, a o resztę trzeba już zadbać samemu.
Kuchnia jest często sercem domu czy mieszkania, więc przygotowania warto rozpocząć od tego właśnie pomieszczenia. W końcu tam tworzy się posiłki dla siebie czy gości i w praktyce spędza się tam sporo czasu. Podstawą wyposażenia jest lodówka, zlewozmywak, kuchnia z piekarnikiem oraz oczywiście szafki. Zwykle te elementy znajdują się nawet w częściowo umeblowanych mieszkaniach, lecz jeśli czegoś brakuje to wypada od razu to uzupełnić. Z całą pewnością przyda się czajnik elektryczny, by od razu po wprowadzeniu się można było sobie przygotować kawę czy herbatę.
Do przygotowania posiłków potrzebnych będzie nieco akcesoriów kuchennych takich jak: zestaw kilku noży, deski do krojenia, durszlak, mikser, większe sztućce do mieszania, łopatki czy chochla. Na początku zwykle wystarczą do tego dwa garnki o różnej pojemności i jedna dobra patelnia WMF. Oczywiście nie można również zapomnieć o serwowaniu dań i napojów, więc trzeba się zaopatrzyć w kubki, szklanki, talerze oraz sztućce. W pierwszej fazie po przeprowadzce takie wyposażenie kuchni powinno wystarczyć, a potem można już spokojnie dokupywać kolejne rzeczy według swoich potrzeb.
W łazience praktycznie zawsze odnajdziemy już umywalkę, sedes i prysznic lub wannę, natomiast bardzo ważnym elementem jest pralka, którą czasem trzeba kupić samemu. Nie warto z tym zwlekać, gdyż ręczne pranie będzie czasochłonne i problematyczne, a poza tym jest to na tyle duża część wyposażenia, że bez jej wstawienia trudno zaplanować sobie całą przestrzeń. Gdy dysponujemy już taką podstawą jeśli chodzi o urządzenie łazienki to można nabyć mniejsze elementy.
Z pewnością dobrze jest rozpocząć od ręczników oraz wieszaków na nie – mogą być stojące lub mocowane do ściany, zależnie od tego jaka jest dostępna powierzchnia. Oprócz tego przydadzą się takie rzeczy jak mata antypoślizgowa przy prysznicu, kubeczek na szczoteczkę do zębów, pojemniki na kosmetyki, szczotka do toalety, waga czy kosz na brudne ubrania.
Pokój dzienny to wizytówka każdego lokum, gdyż to tam zwykle przyjmuje się gości. W tym pomieszczeniu domownicy relaksują się również w ciągu dnia i wieczorami, więc ta przestrzeń powinna być urządzona gustownie, ale i jak najbardziej funkcjonalnie. Na pewno warto w pierwszej kolejności sięgnąć po największe gabarytowo części umeblowania, takie jak kanapa, fotele czy szafki na książki i inne rzeczy.
Jeśli w salonie ma się znaleźć także miejsce do pracy to przyda się wygodne biurko na którym będzie można postawić laptopa. W tym pokoju niezwykle istotne jest oświetlenie, więc od razu można dobrać parę lamp – świetnie sprawdzają się choćby warianty stojące. By pokój dzienny dobrze się prezentował i uzyskał od razu wyjątkowy charakter, warto kupić gustowny dywan i wedle własnych preferencji wybrać od razu nieco ozdób.
Mniejszym, ale bardzo przydatnym meblem jest także stolik kawowy, na który można odstawić napoje, ale też pilot od telewizora, książkę czy gazetę. W wielu mieszkaniach w salonie organizowana jest również jadalnia, więc trzeba wtedy zadbać o stół z krzesłami, a w którejś z szafek lub komodzie umieścić talerze obiadowe, które będą pod ręką, jeżeli odwiedzą nas niespodziewani goście. Jeśli pomieszczenie nie ma dużego metrażu, lecz wciąż chcemy tam urządzić jadalnię to ciekawym rozwiązaniem są składane modele stołów i krzeseł, dzięki którym na co dzień można zaoszczędzić trochę miejsca.
Po wprowadzeniu się do nowego mieszkania często skupiamy się na pokojach, które goście będą widzieli przychodząc do naszego lokum, a na drugi plan schodzi najbardziej prywatne pomieszczenie, a więc sypialnia. Oczywiście musi się tam znaleźć łóżko, do którego należy od razu dokupić prześcieradła, narzutę, kołdrę i poduszki. Z pewnością przyda się również dodatkowy koc, zwłaszcza w okresie jesieni i zimy. W kontekście mebli wiele zależy od potrzeb, natomiast podstawą jest komoda, duża szafa na ubrania oraz stoliczek nocny. Warto pamiętać również o mniejszych elementach takich jak budzik czy lampka nocna, dzięki którym już na początku można się poczuć jak u siebie.
Choć po przeprowadzce najważniejsze wydaje się wstawienie podstawowego wyposażenia, to nie można również zapominać o liście mniejszych zakupów, bez których ciężko będzie nam potem normalnie funkcjonować. Niezbędne będą kosze na śmieci, odkurzacz, szufelka ze zmiotką i mop z wiadrem, które pozwolą na utrzymanie czystości. Warto pamiętać także o żelazku i desce do prasowania. W każdym mieszkaniu trzeba również czasem wykonać jakieś podstawowe prace czy coś wymienić. Z myślą o tym lepiej nabyć młotek, wiertarkę, mocny klej i zapasowe żarówki.