Izotermy a chłodnie – jakie są różnice?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Samochody utrzymujące w swoich wnętrzach niską temperaturę, na co dzień dostarczają setki produktów do naszych sklepów. Produkty spożywcze wymagające stałej, niskiej temperatury, leki czy niektóre elementy przemysłowe to tylko niektóre z nich. Okazuje się, że dla wielu z nas chłodnie izotermy, to właściwie to samo. Czy tak jednak jest w rzeczywistości?

Izoterma – krótka charakterystyka

O izotermach może mówić w sytuacji, gdy całe nadwozie pojazdów wykonana jest z materiału termoizolacyjnego. Pojazdy tego typu zwykle utrzymują w swoim wnętrzu temperaturę wyższą niż zero stopni Celsjusza. Odbywa się to poprzez ograniczenie do minimum wymiany cieplnej między zewnętrzną i wewnętrzną powierzchnią pojazdu. Zwykle tego typu zabudowę stosuje się w przypadku krótkich dystansów.

Czym jest chłodnia?

Chłodnie są zwykle zbudowane w podobny sposób jednak dodatkowo wyposaża się je w mechaniczne źródło chłodzenia. Dodatkowo pojazdy typu chłodnia określa się według klas, od „A” do „F” według temperatury, jaka utrzymuje się we wnętrzu przestrzeni załadunkowej. I tak dla klasy „A” będzie to przykładowo przedział od 12 do 0 stopni Celsjusza a już klasa „D” zapewnia temperaturę nie przekraczając 0. Chłodnie znacznie częściej wykorzystywane są na trasach średnio lub długodystansowych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*