Jak dbać o oczka wodne?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wielu właścicieli przydomowych ogrodów decyduje się na wybudowanie w nich oczka wodnego. Jest to bowiem obiekt, który doskonale wzbogaca aranżację całej przestrzeni zielonej. Wymaga jednak umiejętnej i nierzadko bardzo czasochłonnej pielęgnacji, ponieważ jest to gwarancja jego pięknego wyglądu oraz prawidłowego wzrostu znajdujących się w środku roślin czy ryb. Jednym z koniecznych działań jest napowietrzanie wody. Służą do tego m.in. dmuchawy membranowe, dostępne w tym sklepie online: https://biopolis.pl/kategoria-produktu/dmuchawy-napowietrzajace/dmuchawy-membranowe/hiblow-dmuchawy-membranowe/.

Bez regularnego oczyszczania się nie obejdzie

Podstawowym obowiązkiem każdego właściciela oczka wodnego jest jego oczyszczanie z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, takich jak choćby gałązki drzew, liście, martwe owady czy glony. Można to robić ręcznie za pomocą siatki umieszczonej na długim drążku albo specjalnego odkurzacza ze ssawką. Znacznie bardziej komfortowym rozwiązaniem jest jednak zamontowanie w zbiorniku nowoczesnego filtra mechaniczno-biologicznego i pompy tłoczącej. Dodatkowo warto posadzić na dnie pewne konkretne gatunki roślin, które w znacznym stopniu utrudniają rozwój glonów. Zaliczamy do nich np. miętę wodną, grzybienie i okrężnice.

Drugim wymaganym zadaniem jest odpowiednie napowietrzanie wody – szczególnie zimą i w trakcie upalnego lata. Urządzeniem doskonale nadającym się do tego celu jest dyfuzor rurowy, wyposażony w membranę wytwarzającą malutkie pęcherzyki powietrza. Pozostałe zalecane czynności pielęgnacyjne to: rozpięcie nad zbiornikiem siatki przed nadejściem jesieni (bariera dla liści), uzdatnianie wody z użyciem dedykowanego preparatu, wycinanie suchych i pożółkłych fragmentów roślin.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*