Jak prawidłowo przewozić naszą pociechę samochodem?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Fotelik samochodowy to podstawowe akcesorium, które służy nam do bezpiecznego przewożenia dzieci w samochodach. Wybór modelu zależy przede wszystkim od wagi maluszka. Wszystkie dzieci, które nie przekroczyły wzrostu 150 centymetrów, są zobowiązane do podróżowania się w fotelikach samochodowych. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy dopuszcza się dziecko mające mniej 135 centymetrów do jazdy na tylnym siedzeniu z zapiętymi pasami bezpieczeństwa.

Jak to wygląda pod względem przepisów prawnych?

Przepisy prawa regulują, że podstawowe kwestie związane z wyborem odpowiedniego sprzętu do przewożenia dziecka to przede wszystkim jego wiek oraz wzrost. Zatem na współczesnym rynku mamy do czynienia z trzema modelami fotelików:

  • grupa „0” przewidziana dla wagi do 13 kg,
  • grupa „I” przewidziana dla wagi od 9 do 18 kg
  • grupa „II” i „III” przewidziana dla wagi od 15 do 36 kg.

Oprócz dopasowania modelu do wagi i wzrostu dziecka należy zwracać uwagę na certyfikat bezpieczeństwa tzw. homologację ECE R44-04 oraz jego wynik w przeprowadzonych testach zderzeniowych. Dobrze jest sprawdzić, jak maluch czuje się w foteliku i czy zapewnia on swobodę ruchów. Bardzo ważne jest również dopasowanie wielkości tego akcesorium do wielkości i wymiarów samochodu. Należy pamiętać, że niemowlęcia nie należy przewozić na przednim siedzeniu w kierunku przeciwnym do kierunku poruszania się samochodu, jeśli ten zawiera poduszkę powietrzną.

Po wyborze odpowiedniego modelu, wystarczy tylko umieścić dziecko w foteliku, zapiąć i bezpiecznie podróżować. Przykładowe modele znajdują się tutaj: https://mamaija.pl/wozki-dzieciece/l/brand-id:stokke.html

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*