Jak przedszkole i żłobek wpływa na rozwój dziecka?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Zdrowie i prawidłowy rozwój dziecka to priorytet dla rodziców. Trzeba jednak pamiętać, że jest to działanie wieloetapowe i złożone, wymagające korzystania z alternatywnych rozwiązań. Jedną z propozycji są placówki opiekuńczo-edukacyjne, czyli żłobki i przedszkola.

Zalety żłobków i przedszkoli

Decyzja o wysłaniu dziecka do żłobka lub przedszkola do łatwych nie należy – większość rodziców obawia się wirusów i bakterii, nieuniknionych infekcji oraz… rozstania z dzieckiem na kilka godzin dziennie. Do niedawna funkcjonowało przekonanie, że wspomniane placówki adresowane są przede wszystkim do dzieci, których rodzice pracują zawodowo, a tym samym nie mogą zapewnić maluchom odpowiedniej opieki w ciągu dnia. Rzeczywistość dowodzi jednak, że maluchy uczęszczające do placówek edukacyjno-opiekuńczych rozwijają się lepiej, są bardziej otwarte na kontakty z rówieśnikami i lepiej radzą sobie z przyswajaniem wiedzy w momencie rozpoczęcia nauki szkolnej. Jeżeli chcemy zobaczyć, jak powinno funkcjonować otwarte na potrzeby dzieci przedszkole Warszawa Mokotów posiada w swoim obrębie wiele placówek edukacyjno-wychowawczych, które zapewniają maluchom bezpieczną opiekę i kreatywny rozwój.

Wbrew pozorom podczas pobytu w żłobku i przedszkolu maluchy uczą się samodzielności, poznają świat, rozwijają wyobraźnię i umiejętności społeczne. Charakter zajęć, jak również wykorzystywane pomoce dydaktyczne zależą przede wszystkim od wieku i możliwości percepcyjnych maluchów. Ważną kwestią jest wyposażenie placówki – począwszy od sprzętów codziennego użytku, a na zabawkach skończywszy. Przykład dobrze wyposażonej placówki edukacyjno-wychowawczej można znaleźć tutaj: https://akademiamlodychtalentow.edu.pl/zlobek/.

Przeważająca większość rodziców, którzy zdecydowali się zapisać dziecko do żłobka lub przedszkola, jako największą zaletę przedmiotowych placówek wskazuje socjalizację i rozwój umiejętności społecznych malucha – są to czynniki, których realizacja w warunkach domowych jest praktycznie niemożliwe. Szczególnie ważna okazuje się współpraca w grupie, zdobywanie umiejętności interpersonalnych oraz poznawanie nowych słów. W sytuacjach trudnych lub wymagających wsparcia dzieci mogą liczyć na pomoc doświadczonych i kompetentnych opiekunek.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*