Proces zakładania własnej firmy to coś, co niejednemu może spędzać sen z oczu. Tym bardziej, jeśli ten ktoś czuje potrzebę podjęcia pracy na własny rachunek, ale nie do końca rozumie wszelkiego rodzaju przepisy prawne. Sprawy nie ułatwia także fakt, że założenie własnej firmy wiąże się z szeregiem czynności związanych stricte z prowadzoną działalnością, jak i aspektami pobocznymi, które również wpływają na ten proces. Oto kilka z nich.
Pierwszą rzeczą, którą powinno się koniecznie zrobić, jeszcze przed wizytą w urzędzie po NIP oraz REGON, jest porządna analiza działalności, którą będziemy prowadzić. Dobrze wykonany biznesplan to coś, czego większość przyszłych przedsiębiorców nie potrafi zrobić poprawnie. Dzieje się tak, ponieważ każdy człowiek ma tendencję do przeceniania swoich pomysłów. Często zaniża się koszty prowadzenia działalności, zawyża liczbę pozyskanych klientów, a tym samym wysokość przychodów.
Może to być zabójcze dla biznesu, ponieważ zwłaszcza w początkowej fazie planowania ważna jest chłodna kalkulacja. Warto także przeprowadzić analizę otoczenia i zastanowić się, czy firma, którą zmierzamy otworzyć, będzie wartościowa dla ludzi. Przykładowo przedszkole dla dzieci niekoniecznie sprawdzi się na osiedlu, na którym mieszkają starsi ludzie. Przeprowadzając analizę, należy zwrócić także uwagę na to, czy w przyszłości będzie popyt na nasze produkty lub usługi.
Każdy, kto nie zamierza prowadzić tylko jednoosobowej działalności gospodarczej, wcześniej czy później stanie przed dylematem – jak zatrudnić najlepszych ludzi? Wbrew pozorom znalezienie odpowiedniego personelu może być trudniejszym zadaniem niż rozprawienie się z biurokracją, jaka panuje w naszym kraju. Sprawa jest skomplikowana, ponieważ obecnie mamy tak zwany rynek pracownika.
Oznacza to, że o najlepszych z branży biją się ogromne korporacje, dlatego, jeśli nie mamy asa w rękawie, to może być nam trudno zatrudnić odpowiednio wykwalifikowaną kadrę. Z tego powodu warto w początkowe koszty otwarcia biznesu wkalkulować kompleksowe szkolenia pracowników, ponieważ początkujące biznesy zazwyczaj nie mogą sobie pozwolić na walkę z doświadczonymi przedsiębiorstwami.
W ramach przygotowania do założenia firmy warto zastanowić się, w jakim miejscu będziemy prowadzić działalność. Jeśli nie posiadamy własnej powierzchni lub nieruchomości, wówczas konieczne stanie się jej wynajęcie. Nie jest to jednak powód do zmartwień, ponieważ w obecnych czasach nawet ogromne korporacje dzierżawią przestrzenie, na których prowadzą własną działalności.
W zależności od tego, jaką firmą zamierzamy otworzyć, warto odpowiednio wcześniej sprawdzić wszelkie nieruchomości i biura do wynajęcia, jakie są dostępne w miejscu prowadzenia przyszłego biznesu. Koszty użytkowania cudzej przestrzeni nie są niskie, szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy ceny nieruchomości bardzo szybko wzrastają. Warto więc mieć to na uwadze już na etapie konstruowania biznesplanu.