Jak się zabezpieczyć przed długami męża/żony?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Często współmałżonkowie zastanawiają się nad tym, jak skutecznie zabezpieczyć się przed ewentualnymi długami męża lub żony. Oczywiście sprawa jest bardzo prosta do rozwikłania, ponieważ wystarczy sporządzić intercyzę majątkową u notariusza, aby wszystko zostało załatwione zgodnie z prawem. Intercyza to nic innego, jak oddzielność majątkowa. Z jednej strony jest to dobre rozwiązanie, a z drugiej uważa się, że w małżeństwie nie powinno stosować się takich rozwiązań, gdyż nie świadczą one za dobrze o wzajemnym zaufaniu. Warto jednak zabezpieczyć się na wszelkie ewentualności, ponieważ nigdy nie wiadomo, czy dana osoba się nie zmieni i nie popadnie w tarapaty finansowe, które pociągną na dno całą rodzinę.

Podpisanie takiej intercyzy następuje u wykwalifikowanego notariusza na specjalnym dokumencie. Dzięki temu nawet ewentualne długi współmałżonka nie przechodzą na konto męża lub żony, gdy np. druga osoba umrze. Taką umowę można podpisać praktycznie zawsze, zarówno przed zawarciem małżeństwa, ale też w trakcie jego trwania. Nie trzeba się więc z tym zbytnio spieszyć, a dokładnie omówić sobie takie sprawy we wspólnym gronie. Podpisanie tego typu intercyzy nie jest żadnym objawem braku zaufania, ale zabezpieczeniem na przyszłość przed długami, gdyż nikt nie chce znaleźć się w sytuacji, w której będzie musiał spłacać zobowiązania finansowe innej osoby, nawet jeśli jest ona dla niej bliska. Tyczy się to również ewentualnych kredytów oraz pożyczek, które nie będą obowiązywały drugiej strony.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Grażyna Klocek 18.12.2017

    dobry artykuł… pokaże go mojej sąsiadce bo ostatnio ma problemy ze swoim mężem i kto wie co ja czeka podczas rozwodu !!!!! ;o