Jak wyszukać księgę wieczystą?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Przychodzi taki czas, że musimy bliżej zapoznać się z pojęciem księgi wieczystej. Niezależnie czy nasze zainteresowanie nieruchomością wynika z chęci zakupu domu, mieszkania, wynajęcia biura czy pustych gruntów, w każdym z tych przypadków wnikliwa analiza zapisów księgi wieczystej pozwoli uniknąć niepożądanych nieporozumień.

Co zawiera księga wieczysta?

Księgi wieczyste zawierają podstawowe wiadomości na temat stanu prawnego interesującego nas obiektu. W szczególności umożliwiają poznanie takich informacji, jak dane właścicieli, historia zmian, istniejące obciążenia i hipoteki. Wpisy w księgach wieczystych potwierdzane są urzędowo bądź notarialnie, zatem zawarte tam informacje są wiarygodne i aktualne.

Numer działki

Istnieją dwie podstawowe możliwości wyszukania numeru księgi wieczystej online. Gdy nie znamy adresu działki, możemy odszukać interesujący nas parametr po numerze działki. Pełny identyfikator działki można otrzymać w wydziale ewidencji gruntów lub wyszukać w portalu GeoPortal.gov.pl. Składa się on z szeregu cyfr oznaczających kolejno numery: województwa, powiatu w województwie, gminy w powiecie, obrębu ewidencyjnego w gminie i działki. Przykładowo działka o numerze 27 w miejscowości Witowo Nowe będzie miała pełny identyfikator w następującej postaci: 041102_2.0019.27.

Adres

Procedura pozyskania numeru księgi wieczystej, gdy znamy adres interesującej nas nieruchomości, jeszcze się upraszcza. Wystarczy, że wejdziemy na adres odpowiedniego portalu, wpiszemy dane dotyczące miejscowości, ulicy i numeru lokalu, a wyszukiwarka ksiąg wieczystych od razu pokaże nam interesujące nas informacje.

Osoby poszukujące numeru księgi wieczystej mogą skorzystać z następującej strony https://www.znajdzksiege.pl/adresy/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*