Kto musi wykonywać psychotesty?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Psychotesty czyli inaczej badania psychologiczne niektórzy pracownicy muszą przechodzić obowiązkowo. Czasami skierowanie na tego typu badania wystawia lekarz medycyny pracy. Mają one ocenić, w jakiej kondycji jest zdrowie psychiczne oraz fizyczne danego pracownika.

Często zdarza się, że starsze osoby mają problem ze skupieniem się, koordynacją ruchową, czy wzrokiem. M.in. psychotesty w Poznaniu pomagają ocenić, czy dana osoba jest jeszcze w stanie wykonywać swoje obowiązki.

W jakich przypadkach psychotesty są obowiązkowe?

Istnieje jednak również grupa zawodów, które bez względu na decyzję lekarza wiążą się z obowiązkiem wykonania badań psychologicznych. Są to przede wszystkim zawody, gdzie występuje możliwość użycia broni palnej lub obecne są warunki silnie stresogenne.

Możemy wymienić tu ochroniarzy, osoby pracujące na wysokości, policjantów, sędziów, komorników czy górników. Oprócz tego psychotesty przechodzą często operatorzy maszyn budowlanych, kierowcy, strażnicy miejscy oraz kuratorzy sądowi.

Zależnie od danego zawodu oraz informacji na temat kandydata do pracy przebieg badań może przebiegać w różny sposób. Ich częstotliwość określa specjalna Ustawa o kierujących pojazdami. Często samo badanie trwa około półtorej godziny i składa się z kilku etapów. Są to testy pisemne, a także badania z użyciem specjalistycznej aparatury.

Później wymagana jest również rozmowa z psychologiem, który ocenia zdolność kandydata do podjęcia pracy oraz omawia z nim wyniki testów. Badania psychotechniczne kierowców Poznań i inne miasta oferują w wielu punktach.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*