Po czym rozpoznać zawał?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Zawał jest bardzo groźną chorobą, która w wielu przypadkach kończy się zgonem pacjenta. Pomimo ciągłego rozwoju medycyny społeczna świadomość jej istnienia, szczególnie wśród sportowców, jest wciąż zbyt mała. Jak objawia się zawał serca oraz jak szybko i prawidłowo reagować po jego wystąpieniu? Odpowiedzi na te pytania postaramy się udzielić w dalszej części artykułu.

Zawał serca – jedna z najczęstszych przyczyn nagłych zgonów

Zawał jest chorobą kardiologiczną, której istotą jest obumieranie fragmentu mięśnia sercowego pozbawionego dopływu krwi z tlenem. Wśród jego objawów można wymienić między innymi silny ból w klatce piersiowej o charakterze ucisku lub gniecenia, duszność, zawroty głowy, czy też silny lęk przed śmiercią. Co warto zaznaczyć i zapamiętać, nagłe pojawienie się wyżej wymienionych objawów i ich nieustępowanie w ciągu kilku chwil jest zawsze wskazaniem do pilnej wizyty w szpitalu lub wezwania ambulansu. Odrębnym tematem są przewlekłe bóle w klatce piersiowej – nie świadczą one zwykle o zawale, ale wymagają diagnostyki kardiologicznej.

Z ofertą przykładowego prywatnego ośrodka, który świadczy takie usługi, można zapoznać się między innymi na stronie internetowej https://www.cmmedicum.com/kardiolog/. Serce to nie jedyny narząd w ciele sportowca, który może wymagać pomocy lekarskiej. Profesjonalni zawodnicy bardzo często skarżą się na różnego rodzaju mrowienia i niedowłady w obrębie dłoni. W części przypadków owe objawy mogą być skutkiem przebytych kontuzji lub rozwinięcia się tak zwanego zespołu cieśni nadgarstka. Z pomocą pacjentom tym może przyjść dział medycyny, jakim jest chirurgia ręki.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*