Podstawowe zasady tworzenia stron internetowych

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W tworzeniu stron internetowych (zobacz: strony internetowe Rzeszów) pomocne będą podstawowe zasady, które zapewnią napływ i pozostanie użytkowników przez dłuższy czas.

W pierwszej kolejności zadbać trzeba o styl, który nawiązywać powinien do tematyki głównej. Niech tworzy to spójną całość, ale nie można też przesadzić i w konsekwencji doprowadzić do nudy. Żeby tak się nie stało, wprowadzić należy odrobinę kontrastu. Styl graficzny strony, który szybko trafia do użytkowników to tzw. płaski styl, czyli nieposiadający rozbudowanych cieni i wzorków oraz cechujący się ograniczoną paletą barw.

Kolejny element to intuicyjna nawigacja. Składa się na to: czytelne menu z nazwami podstron, przyciski widoczne na tle oraz niezbyt uciążliwe przejścia i animacje, które po dłuższym obcowaniu mogą denerwować. Na intuicyjność składa się także odpowiednia przestrzeń oferowana przez stronę. Obecne zasady wskazują na wolne pola pomiędzy poszczególnymi elementami, ponieważ ścisk jest przytłaczający.
Nie można zapominać o czytelności tekstu. Będzie on bardziej czytelny, gdy zostanie podzielony na mniejsze bloki, a nie jeden długi ciąg znaków. Do czytelności zalicza się też odpowiednio dobrana czcionka, czyli taka, która nie męczy oczu. Oczywiście musi być jednolita w każdym tekście, ewentualny inny rodzaj zastosować można do nagłówka.

Od niedawna zauważyć można trend, który charakteryzuje się brakiem paska bocznego. Pamiętać jednak trzeba, że w niektórych przypadkach jest on niezbędny do prawidłowego poruszania się po serwisie. Obecne czasy cechują się dużą ilością użytkowników mobilnych, których nie można zaniedbywać, ponieważ generują duży ruch w sieci.

Podsumowując, istnieje jeszcze wiele innych zasad, które również wpływają na ogólny odbiór strony internetowej, ale te wyżej wymienione są podstawowymi, których należy się bezwzględnie trzymać.

Artykuł napisany we współpracy z agencją interaktywną projektującą sklepy internetowe w Rzeszowie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*