Rezystor – co musisz o nim wiedzieć?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Rezystory należą do tych elementów elektronicznych, bez wiele układów nie mogłoby funkcjonować. Jaka jest ich główna rola? Rezystor stanowi opór dla płynącego w obwodzie prądu, ograniczając prąd płynący w obwodzie. Kluczową wartością w kontekście rezystorów jest opór (rezystancja). Co jeszcze warto wiedzieć o rezystorach?

Więcej niż opór

Rezystory mogą pełnić kilka kluczowych funkcji, takich jak ustalanie wartości prądu, klasyfikowanie wartości spadku napięcia czy zamienianie mocy na ciepło. Rezystory są podstawowymi elementami elektronicznymi. Stosuje się je w wielu układach, a to, jaki rodzaj rezystora znajdzie się w danym układzie, zależy od jego specyfiki. Elektronicy mają do wyboru zarówno proste, pojedyncze rezystory, jak i elementy nieco bardziej złożone, czyli popularne „drabinki rezystorowe” (składa się na nie kilka rezystorów o takiej samej wartości z jednym wspólnym wyprowadzeniem). Rezystory często dzieli się ze względu na typ materiału oporowego na rezystory metalowe (o dodatnim temperaturowym współczynniku rezystancji) oraz rezystory niemetalowe (o ujemnym temperaturowym współczynniku rezystancji).

Gdzie kupować rezystory?

Z uwagi na to, jak ważną funkcję pełnią w wielu układach, rezystory powinny odznaczać się odpowiednią jakością. Godnym polecenia miejscem, gdzie każdy elektronik znajdzie sprawdzone, wyselekcjonowane części i podzespoły elektroniczne jest sklep AVT. Rezystory to mocny punkt w ofercie sklepu. Warto sprawdzić też bezpieczniki. Znajdziesz je na stronie: https://sklep.avt.pl/category/bezpieczniki.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*