Tomografia głowy – co warto wiedzieć?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Tomografia komputerowa (TK) lub tomografia komputerowa (CAT) są bardzo przydatne w wykrywaniu i ocenie wszelkich stanów urazowych, infekcyjnych lub nowotworowych mózgu. Takie badanie jest wskazane u pacjentów, którzy skarżą się na silny ból głowy, deficyt neurologiczny (np. osłabienie, drętwienie, niezdarność) lub drgawki. Badanie TK może być również powtarzane w odstępach czasu w celu oceny postępu procesów wewnątrzczaszkowych, takich jak ropnie, guzy czy krwotoki.

Jakie są zalety tomografii komputerowej głowy?

Tomografia głowy zapewnia doskonały kontrast między rodzajami tkanek i pozwala na lepsze odwzorowanie struktur anatomicznych niż konwencjonalne zdjęcia rentgenowskie. Jest to szczególnie istotne w przypadku oceny pacjentów z podejrzeniem urazu, infekcji lub choroby nowotworowej. Ponadto, tomografia komputerowa umożliwia doskonałe zobrazowanie ubytków kostnych i wzorów zwapnień tkanek miękkich, które mogą być subtelne na zwykłych zdjęciach radiologicznych.

Czego należy się spodziewać podczas badania tomograficznego?

Procedura trwa około 15 minut i polega na leżeniu na wąskim stole, podczas gdy dożylny roztwór kontrastu jest wstrzykiwany przez linię dożylną w ramieniu (IV). Gdy leżysz nieruchomo z zamkniętymi oczami, obrazy są uzyskiwane za pomocą aparatu rentgenowskiego o wysokiej rozdzielczości, który obraca się wokół Twojej głowy, robiąc zdjęcia pod różnymi kątami, jak również z góry.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*