Transport i przechowywanie zboża

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Transport i przechowywanie ziarna są działaniami należącymi do jednych z najważniejszych w całym procesie zbierania plonów. To one bowiem odpowiadają za jakość końcową samego ziarna, a jednocześnie za jego cenę rynkową. Źle i nieodpowiednio przechowywane zboże może zawilgotnieć, a zarazem stracić na swojej wartości, niedokładny transport natomiast odpowiadać może za wymieszanie się zboża z innymi produktami czy materiałami. Dlatego też rolnicy powinni całkowicie profesjonalnie traktować te działania, co pozwoli im na zminimalizowanie strat oraz utrzymanie odpowiedniej jakości ziaren.

Na odpowiednie przechowywanie zboża składa się ciąg następujących po sobie procesów, które będą w stanie zadbać o jego jak najwyższą jakość w momencie sprzedaży. Należy jednak pamiętać, iż niebezpieczna dla ziarna jest zarówno zbyt wysoka, jak i zbyt niska wilgotność, sam transport także przyczynia się do określenia jego poziomu wilgotności – dlatego tak ważna jest umiejętność znalezienia złotego środka w okresie przechowywania zboża. Pomocne przy tym okazać się mogą dedykowane przez producentów do tego urządzenia.

Workownic używa się do pakowania zboża w worki, nie tylko ułatwiają pracę, ale również zwiększają jej efektywność – takie maszyny posiadają często elektroniczne wagi, dzięki czemu dokładne zważenie określonego materiału nie będzie stanowić problemu. Workownice przyczyniają się do sterylnego transportu zboża, a także zadbania o jego bezpieczeństwo podczas podróży oraz brak kontaktu z innymi materiałami. Drugim produktem pomocniczym może być użycie koszy zasypowych– jest to rodzaj urządzeń służących do stabilnego przewozu większej ilości ziaren zboża. Kosze te wykonane są z wysokiej jakości materiałów, co pozwala na zainstalowanie trudnościeralnych materiałów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*