Urządzenia do pracy przy betonie

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Beton to niezwykle twardy materiał, stosowany powszechnie do budowy ścian nośnych, stropów, powierzchni płaskich i innych konstrukcji. Jego obróbka stanowi ogromne wyzwanie i wymaga wykorzystania różnych specjalistycznych narzędzi. Część z nich umożliwia sprawne cięcie betonu, inne są przeznaczone do wykonywania w nim otworów, a jeszcze inne do rozdrabniania na małe kawałki czy wygładzania powierzchni. Poszczególne rozwiązania zostaną omówione w dalszej części artykułu. 

Frezarka, przecinarka i kruszarka to absolutne minimum 

W trakcie pracy z betonem używa się przede wszystkim nowoczesnych frezarek wyposażonych w silnik o sporej mocy. Wyróżniamy modele elektryczne oraz spalinowe. Służą one do usuwania wierzchniej warstwy omawianego materiału z danego obiektu (np. podłogi, wylewki, ściany), ewentualnie do eliminowania warstwy kleju czy farby. Większość modeli dostępnych na rynku posiada możliwość łatwego podłączenia odkurzacza przemysłowego, co pozwala na bezpyłową pracę w dowolnych miejscach i wnętrzach. Drugim niezbędnym urządzeniem jest przecinarka łańcuchowa ze specjalną tarczą o diamentowych ostrzach. Dzięki niej bez większego trudu przetniemy dany element betonowy na pożądanej głębokości. Do tego celu przydają się też pilarki tarczowe.

Poza tym bardzo użytecznym sprzętem jest kruszarka do betonu (udarowa, stożkowa albo walcowa), za pomocą której można sprawnie rozdrobnić materiał na okruchy o minimalnej średnicy 1 mm. Na uwagę zasługuje ponadto bruzdownica – elektronarzędzie w znacznym stopniu ułatwiające tworzenie w murach wgłębień i szczelin pod wszelkiego typu kable, rury, a także przewody. Warto zdecydować się na wersję z silnikiem co najmniej 1000 W. Pozostałe wartościowe urządzenia to m.in: młotowiertarka do wykonywania otworów, młot udarowo-obrotowy z uchwytem i funkcją dłutowania (przydaje się w trakcie prac remontowych i renowacyjnych), wiertnica diamentowa, ściernica, szlifierka kątowa (do wygładzania powierzchni i przygotowania jej pod płytki) i wibrator mechaniczny.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*