Wizyta w poradni psychologicznej

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Jeżeli podejmiemy decyzję, że powinniśmy pójść z naszym dzieckiem do psychologa (zobacz: psycholog rodzinny Poznań), staniemy przed problemem przekonania go do takiej wizyty. Jak najlepiej sobie z nim poradzić?

Strach przed nieznanym

Najczęściej boimy się rzeczy, których nie znamy, nie inaczej jest z naszymi dziećmi. Dlatego po pierwsze powinniśmy porozmawiać z naszym dzieckiem na ten temat. Zapytajmy, co wie na temat pracy psychologa i jakie ma wyobrażenia na temat spotkania z nim. Może się okazać, że niechęć do tej wizyty jest spowodowana stereotypami na temat psychologów i osób ich odwiedzających. Warto w tym miejscu wyjaśnić dziecku, że nie tylko chorzy psychicznie ludzie korzystają z takiej pomocy. Pozwoli to rozwiać różne mity i mylne wyobrażenia związane z tym zawodem, a przez to zmniejszy strach. W jego zmniejszeniu pomoże również opisanie, jak taka wizyta będzie wyglądała i czego dziecko może się spodziewać po wejściu do gabinetu. Posiadanie takiego wstępnego wyobrażenia pomoże pokonać strach przed nieznanym.

Powiedz, dlaczego to ważne

Kluczowym elementem przekonania dziecka do wykonania jakiejś czynności, nie tylko wizyty u psychologa (sprawdź np.: poradnia psychologiczna Poznań), jest dokładne wyjaśnienie i podanie konkretnych powodów, dlaczego jest to ważne. Szczególnie istotne jest podkreślenie zalet wynikających z takiej decyzji, na przykład pomoc w nawiązywaniu lepszych kontaktów z rówieśnikami. Pomoże to dziecku zracjonalizować konieczność takiej wizyty. Warto dodać czemu ma to znaczenie dla nas osobiście i że będziemy bardzo szczęśliwi, jeżeli zrobi to dla nas.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*