Mając problemy z niepłacącym dłużnikiem, musimy rozpocząć procedurę windykacyjną. Trzeba jednak wiedzieć, że podczas jej przeprowadzania obowiązuje bardzo wiele zasad. By skutecznie odzyskać swoje pieniądze, musimy się do nich ściśle stosować. W jaki sposób wygląda przebieg typowej procedury windykacyjnej?
Zanim wystąpimy na drogę prawną, na początku powinniśmy z dłużnikiem porozmawiać. Przede wszystkim przypomnieć o zaległościach finansowych wobec nas, bo czasami ludzie zwyczajnie o nich zapominają. Jeżeli dłużnik nas zbywa lub nie możemy się z nim skontaktować, należy wystawić oficjalne wezwanie do zapłaty i wysłać je pocztą, najlepiej ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru przesyłki. Takie pismo potrafi zmitygować niejedną osobą, a potwierdzenie będzie dla nas dowodem w sprawie przed sądem, jeżeli taką trzeba będzie wszcząć. Gdy dłużnik nawiązał z nami kontakt, możemy z nim negocjować. Na przykład zaoferować umorzenie karnych odsetek w zamian za natychmiastową zapłatę lub rozłożyć dług na raty. Windykacja w Niemczech i innych krajach zachodnich musi rozpoczynać się od etapu negocjacji.
Gdy wszystko powyższe zawodzi, pozostaje nam wystąpić do sądu. Tam uzyskamy tytuł egzekucyjny, który pozwoli nam wszcząć postępowanie komornicze. W tym celu należy rozpocząć współpracę jedną z kancelarii komorniczych. Mają one wszelkie narzędzia pozwalające na odzyskanie pieniędzy. Może to być zajęcie środków na koncie dłużnika, zajęcie jego wynagrodzenia, a nawet ruchomości (np. samochód czy sprzęt RTV/AGD) oraz nieruchomości.