Zewnętrzna strefa aktywności na osiedlu

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Badania statystyczne pokazują, że Polacy są jednym z najszybciej tyjących narodów w Europie. Jednym ze sposobów na walkę z otyłością jest zdrowe odżywianie i prowadzenie aktywnego trybu życia. Do większej aktywności fizycznej Polaków zachęcić mają zewnętrzne strefy aktywności, które coraz częściej powstają wokół osiedli. Część z nich jest finansowana ze środków własnych gmin, niektóre obiekty powstają w ramach rządowego programu OSA (Otwarte Strefy Aktywności).

W przypadku uzyskania dofinansowania, strefa aktywności może powstawać w dwóch wariantach podstawowym oraz rozszerzonym. Na wariant podstawowy składa się przede wszystkim siłownia plenerowa, wyposażona w przynajmniej sześć zewnętrznych urządzeń fitness oraz strefa relaksu z minimum czterema ławkami oraz plenerowymi urządzeniami do gier. Wśród urządzeń do gier znaleźć się może m.in. stolik do gry w szachy lub betonowy stół do ping ponga. Jeśli chodzi o wariant rozszerzony to program OSA przewiduje dodatkowo budowę placu zabaw dla dzieci o charakterze sprawnościowym oraz wykonanie ogrodzenia całego terenu. Co ważne, wszystkie urządzenia w zewnętrznych strefach aktywności na osiedlach muszą być wykonane z materiałów odpornych na działanie warunków atmosferycznych. W związku z tym, że strefa ma charakter bezobsługowy, zamontowane urządzenia muszą być łatwe w obsłudze oraz bezpieczne dla użytkowników. Wysokiej jakości sprzęt powinien być również odporny na działanie wandali.

Chociaż początkowo wiele osób patrzyło na zewnętrzne strefy aktywności z przymrużeniem oka okazuje się, że w wielu miejscowościach przyjęły się i cieszą się rosnącą popularnością. Korzystanie z urządzeń na świeżym powietrzu pozwala na lepsze dotlenienie organizmu, a przez to, że korzystanie ze strefy jest całkowicie darmowe, mogą ćwiczyć wszyscy chętni. Dzięki temu, że zewnętrzne strefy aktywności są przeznaczone zarówno dla dzieci jak i dorosłych, są doskonałym sposobem na rodzinne ćwiczenia i wspólne spędzanie wolnego czasu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*