Badania wizualne – w ramach czego są one stosowane?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Badanie wizualne (VT) to podstawowy rodzaj badań nieniszczących. Przy jego pomocy można ocenić stan różnych powierzchni i złączeń. Jest to podstawowa, najtańsza metoda na ocenienie jakości danej konstrukcji. Wykonuje się ją gołym okiem lub przy pomocy specjalnej aparatury. Jakie rezultaty można dzięki temu osiągnąć?

Jak przebiega badanie wizualne?

Technika dostępna na http://ndtgorka.com.pl/badania-wizualne/ pozwala zaobserwować wady materiałowe w postaci odkształceń, korozji, nieszczelności, porowatości, pęknięć czy przyklejeń. VT stosuje się głównie na złączeniach spawanych. Badanie wykorzystuje się także przed łączeniem powierzchni lub po. W ten sposób można kontrolować czystość, prawidłowość wymiarową i jakość komponentów. Badania wizualne dzielą się na dwa typy. Bezpośredni przeprowadza się gołym okiem lub z użyciem szkła powiększającego. Umożliwia przeprowadzenie ogólnych oględzin. Typ pośredni wykorzystuje urządzenia pomiarowe, np. endoskop, peryskop i wideoskop. Można dokonać także fotografii czy nagrań wideo. Pomiar jest wówczas dokładniejszy i stosuje się go do oceny jakości powierzchni wewnętrznych. Metoda VT jest złożona i skuteczna, jednak powinna być wykonywana przez osobę doświadczoną.

Pomiary wykonywane tym sposobem są bezinwazyjne. Przeprowadza się je bez ryzyka o uszkodzenie badanej konstrukcji. Oględziny powierzchni i łączeń techniką VT są skuteczne i tanie. Pozwalają zauważyć ewentualne wady na każdym etapie produkcji. Z ich pomocą można rozpoznać lub wykluczyć wiele niedoskonałości w konstrukcjach spawanych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*