Badanie wizualne (VT) to podstawowy rodzaj badań nieniszczących. Przy jego pomocy można ocenić stan różnych powierzchni i złączeń. Jest to podstawowa, najtańsza metoda na ocenienie jakości danej konstrukcji. Wykonuje się ją gołym okiem lub przy pomocy specjalnej aparatury. Jakie rezultaty można dzięki temu osiągnąć?
Technika dostępna na http://ndtgorka.com.pl/badania-wizualne/ pozwala zaobserwować wady materiałowe w postaci odkształceń, korozji, nieszczelności, porowatości, pęknięć czy przyklejeń. VT stosuje się głównie na złączeniach spawanych. Badanie wykorzystuje się także przed łączeniem powierzchni lub po. W ten sposób można kontrolować czystość, prawidłowość wymiarową i jakość komponentów. Badania wizualne dzielą się na dwa typy. Bezpośredni przeprowadza się gołym okiem lub z użyciem szkła powiększającego. Umożliwia przeprowadzenie ogólnych oględzin. Typ pośredni wykorzystuje urządzenia pomiarowe, np. endoskop, peryskop i wideoskop. Można dokonać także fotografii czy nagrań wideo. Pomiar jest wówczas dokładniejszy i stosuje się go do oceny jakości powierzchni wewnętrznych. Metoda VT jest złożona i skuteczna, jednak powinna być wykonywana przez osobę doświadczoną.
Pomiary wykonywane tym sposobem są bezinwazyjne. Przeprowadza się je bez ryzyka o uszkodzenie badanej konstrukcji. Oględziny powierzchni i łączeń techniką VT są skuteczne i tanie. Pozwalają zauważyć ewentualne wady na każdym etapie produkcji. Z ich pomocą można rozpoznać lub wykluczyć wiele niedoskonałości w konstrukcjach spawanych.