Wędzenie to proces przekształcania mięsa w charakterystycznego dla danego kraju smaku. Jest ono dość sprawdzonym sposobem na udoskonalenie smaku mięsa, ale należy pamiętać o kilku rzeczach. Przede wszystkim wędzenie jest czasochłonne i potrzeba odpowiedniej higieny pracy. Wędzenie powinno być prowadzone w specjalnych pomieszczeniach, takich jak domy mieszkalne czy zakłady produkcyjne.
Wędzenie jest często spotykanym sposobem konserwowania mięsa i warzyw. Dym to substancja szkodliwa dla organizmu, a właśnie dlatego musimy dobrze przygotować się na wędzenie. Potrzebne będzie nam:
– wędzarnia;
– kosza z drewna lub metalu (jedno lub dwustronne);
– tkaniny do ochrony oczu (szalik lub kapelusz);
– sznur i linka do zawieszenia kosza na ławkach i stolikach oraz półkach.
Do wędzenia potrzebne są dwa rodzaje urządzeń. Pierwsza grupa to dymogeneratory, które umożliwiają utrzymywanie odpowiedniej temperatury i ciśnienia w komorze wędzarniczym. Druga grupa to zaciskarki, które nadają się do suszenia i przetwarzania wyrobów. Dla przykładu, wędzenie ryb znacznie zwiększa ich wartość, ale odbywa się ono tylko podczas określonych pór roku. Wtedy też wysoka temperatura jest niezbędna do wykonania tego procesu.