Do jakich potraw serwować wina wytrawne?

Do jakich potraw serwować wina wytrawne?

Źródło: Andrea Piacquadio/Pexels

Life & Style
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Powszechna zasada przy serwowaniu mówi, że  owoce morze oraz białe mięsa takie jak drób, wymagają podania win białych, a mięsa czerwone – win czerwonych. Ostatnimi czasy przeprowadza się eksperymenty, które odbywają się na zasadzie przekory.

Ogólnie o serwowaniu

Najważniejsza zasada głosi, by zawsze do lokalnej kuchni podawać miejscowe wina. Przykładowo w Alzacji, gdzie kuchnia jest bardzo tłusta, pełna tłustych mięs i kiszonej kapusty, zostanie podane wino białe, ponieważ właśnie z nich słynie ten region. Pomijając wszystkie zasady i opinie autorytetów, najważniejszą rzeczą, którą należy się kierować jest nasz gust. Następna metoda doboru mówi o tym, że wino powinno stanowić pewne przeciwieństwo do podawanej potrawy (ciężka potrawa – lekkie wino) lub odwrotnie, danie powinni harmonizować się z winem.

O serwowaniu win wytrawnych

Wina francuskie białe podaje się jako aperitif,  uprzednio je schładzając, do ryb, drobiu, wędlin i delikatnych serów. Optymalna temperatura to 8–12°C. W wyższej tracą swoją świeżość i orzeźwiający charakter. Natomiast wino czerwone wytrawne powinno się podawać w temperaturze „pokojowej”, a więc 15–18°C. Serwuje się je  najczęściej do czerwonych mięs i dziczyzny, a także do ostrzejszych fermentowanych serów.

Winami, takimi jak włoskie Barolo, można delektować się bez posiłku, tak by nic nam nie przeszkodziło w pełni docenieniu smaku i bukietu tego trunku. Przy wyborze warto zapoznać się z tradycją winiarską Włoch, obecnie największymi producentem wina. Włoskie trunki charakteryzują się różnorodnością i długoletnią tradycją. Na https://www.profilwino.pl/pl/c/Wlochy/73 można znaleźć wiele cenionych win z tego regionu. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*