Inteligentny dom – czy warto taki mieć?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się na wybudowanie tzw. inteligentnego domu. Użytkownicy tego rodzaj budynków mieszkalnych zapewniają, że zamontowane w nich innowacyjne systemy są niezwykle przydatne na co dzień, a także wbrew pozorom stosunkowo łatwe w obsłudze. I to zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Dodajmy, że nowoczesne rozwiązania w znacznym stopniu zwiększają poczucie bezpieczeństwa oraz podnoszą komfort przebywania w domowym zaciszu. 

Nie bój się nowych technologii w mieszkaniu

Pracą całego systemu w inteligentnym domu steruje komputer, który zbiera oraz przetwarza wszelkie sygnały płynące z czujników rozmieszczonych w różnych pomieszczeniach, a często też w ogrodzie. Są to m.in. czujniki ruchu, dymu, gazu, zalania oraz światła. Do przesyłania sygnałów służą przede wszystkim kable elektryczne i fale radiowe. Do najważniejszych rozwiązań stosowanych w omawianych budynkach zaliczamy m.in.:

– drzwi wejściowe i bramy garażowe wyposażone w automatyczny zamek Gerdalock v3, obsługiwany za pomocą aplikacji w smartfonie (zamykanie, otwieranie, blokowanie, sprawdzanie dziennika zdarzeń, otrzymywanie powiadomień w momencie próby wtargnięcia do domu itp.)

– opuszczane automatycznie rolety zewnętrzne 

– oświetlenie i ogrzewanie sterowane z użyciem aplikacji, ewentualnie programatora 

– monitoring składający się z nowoczesnych kamer i alarmu

– inteligentne gniazdka, pozwalające na zdalne uruchamianie sprzętów i monitorowanie zużycia energii

Główne zalety z posiadania wymienionych udogodnień to niższe koszty eksploatacji budynku (nawet o 30% – chodzi o ogrzewanie i światło), zwiększone bezpieczeństwo  domowników oraz duża wygoda operowania systemem (zdalne wykonywanie szeregu codziennych czynności).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*