Oto krótki przewodnik o tym, jak czyścić winyle. Szybko i skutecznie, krok po kroku.
Sprężone powietrze
Pierwszym etapem jest zawsze ocena stanu płyt. Kiedy sięgasz po używane winyle, jak i nowe płyty, pamiętaj o dokładnym umyciu rąk, by nie zostawić na powierzchni brudnych plam. Staraj się unikać chwytania za środek, lepiej jest trzymać płytę za przeciwległe krawędzie. Kiedy nie ma dużych osadów kurzu ani innych zanieczyszczeń, uda się uniknąć stosowania specjalnych preparatów. Wystarczy wtedy odkurzanie przy pomocy sprężonego powietrza. Tego samego, którego używamy do komputerów. Jeśli nie chcesz stosować żadnych specjalnych preparatów, zakup szczoteczkę antystatyczną, którą należy przesuwać wzdłuż rowków. Kolejnym przyborem jest myjka do winyli, która może kosztować nawet do kilku tysięcy złotych.
Lepiej stosować wodę destylowaną niż tę z kranu, ponieważ mamy pewność, że żaden osad nie pozostanie w ten sposób na płycie. Temperatura wody powinna być letnia, co można łatwo sprawdzić, wsadzając rękę do pojemnika z wodą.
W przypadku większych plam nie obejdzie się bez zastosowania środków czystości. Najbardziej powszechną opcją jest wykorzystanie odrobiny płynu do naczyń lub mydła, rozcieńczonych w wodzie lub stosowanie specjalnych preparatów do czyszczenia winyli. Najsilniejszym środkiem jest alkohol, a właściwie preparaty oparte na jego bazie. Używanie tego typu środków budzi jednak kontrowersje. Mycie płyt za pomocą płynnych środków jest bardzo proste. Wystarczy lekko zwilżoną ścierką przetrzeć płytę. Czynność rozpoczynamy od środka płyty, zmierzając w kierunku zewnętrznym wyznaczonym przez rowki.