Jak opiekować się szczeniakiem?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Szczeniak potrafi sprawić bardzo dużo radości w każdym domu, ale jego posiadanie jest związane z ogromną odpowiedzialnością. Z tego względu decyzja o zakupie albo adopcji zwierzaka ze schroniska musi być dokładnie przemyślana. Jeśli nie jesteśmy pewni, że podołamy wszystkim obowiązkom, to lepiej zrezygnujmy już na starcie. Przed przybyciem nowego członka rodziny warto przede wszystkim przygotować mu odpowiednie legowisko i rozejrzeć się za przydatnymi akcesoriami dla psów oraz właściwym pożywieniem, choć to nie jedyne konieczne czynności.

O tym musi pamiętać każdy właściciel małego psa

Zanim szczeniak pojawi się w naszym domu, powinniśmy zaopatrzyć się w kilka niezbędnych drobiazgów ułatwiających opiekę nad nim. W skład takiej wyprawki wchodzą m.in. miski na pokarm i wodę (metalowe lub plastikowe), wygodne legowisko. obroża, smycz, a takę zabawki oraz gryzaki. Największe znaczenie spośród wymienionych elementów ma oczywiście legowisko – najlepiej poświęcić w tym celu materac albo miękki koc, ewentualnie poduszkę. Można też kupić w sklepie zoologicznym gotowy produkt, choć nie jest to rozwiązanie zbyt rozsądne, ponieważ mały psiak ma zazwyczaj skłonność do gryzienia wszystkiego wokół.

Legowiska dla psów należy ustawiać w ustronnym miejscu, ale koniecznie z dala od gniazdek i kabli. Jeśli chodzi o pokarm, to pamiętajmy o tym, że szczenięta mają dosyć specyficzne wymagania w tym względzie. Wynika to z faktu, że szybko rosną i potrzebują witamin, wapnia oraz mikroelementów. Dlatego też podajmy im specjalistyczną suchą karmę ze sklepu, opracowaną z myślą o zaspokojeniu ich potrzeb. Inne elementy, o jakie należy zadbać, to szczepienie (pierwsze dopiero po ukończeniu 6 tygodnia życia) i właściwa pielęgnacja psiaka (stosowanie środków przeciw pchłom i kleszczom, odrobaczanie itp.). 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*