Jak oszczędzić na oświetleniu mieszkaniu

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wysokie rachunki za energię elektryczną to zmora każdej rodziny, dlatego warto zorientować się czy istnieją możliwości zaoszczędzenia.

Podstawowe zasady oszczędzania

W pierwszej kolejności należy określić, jakiej mocy oświetlenia potrzebujemy w danym pomieszczeniu. Oświetlenie łazienkowe powinno być ostre i dobrze rozmieszczone, natomiast oświetlenie na korytarzu, w schowku oraz na altance nie wymaga takiej dokładności. W tym przypadku sprawdzą się żarówki o mniejszej mocy oraz ich zredukowana ilość.

Kolejnym krokiem jest pożegnanie się z tradycyjnymi żarówkami, zastąpienie ich energooszczędnymi lub LED. Dwa przedstawione rozwiązania znaczniej zmniejszają rachunek. Lampy ścienne LED są wygodne w użyciu, dobrze wpasowują się w wnętrze oraz stanowią formę oszczędności. Ważne jest także rozmieszczenie lamp oraz żarówek w domu w miejscach, gdzie są naprawdę potrzebne. Warto zastosować kilka wiązek światła w zastępstwie za jedną mocną i skupioną.

Następnym sposobem na obniżenie rachunków za prąd jest odpowiednie rozmieszczenie w domu okien, które pozwolą na odpowiednią dzienną dawkę naturalnego światła. Zabieg ten nawet w ciągu zimy wydłuży czas bez korzystania z prądu. Warto wykorzystać jasne kolory ścian, które doskonale odbijają i zatrzymują światło.

W ostatnim czasie coraz częściej montowane są systemy ściemniania montowane na klatkach schodowych. Jest to forma efektywnej regulacji zużycia prądu poprzez wykorzystanie czujników ruchu oraz ciepła. Przy braku ruchu, lampy automatycznie się wyłączają po ustawionym wcześniej czasie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*