Jak prawidłowo holować samochód?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Co zrobić, aby prawidłowo holować samochód? Jakie zasady trzeba przestrzegać, aby czynność odbywała się bezpiecznie i zgodnie z obowiązującymi przepisami? O tym przeczytacie w dzisiejszym wpisie.

Bardzo ważne jest to, aby została zachowana bezpieczna odległość pomiędzy samochodami. Jeśli chodzi o połączenie sztywne, to jest to nie więcej niż 3 metry. Natomiast połączenie giętkie wymaga zachowania odległości od 4 do 6 metrów. Nie można zapomnieć również o samym połączeniu. Powinno ona być oznakowane na przemian pasami białymi oraz czerwonymi. Dopuszczalne jest też użycie chorągiewki o kolorze żółtym lub czerwonym. Trzeba zaznaczyć, że połączenie musi być zaś wykonane odpowiednio i solidnie, aby samochody nie rozłączyły się ze sobą. W czasie holowania nie można przekraczać 30 km/h w przypadku obszaru zabudowanego. Poza obszarem zabudowanym można jechać co najwyżej 60 km/h.

Dużo osób zapomina również o odpowiednich światłach. Kierowca holujący powinien mieć za każdym razem włączone światła mijania. Natomiast holowany musi włączyć światła pozycyjne. Trzeba podkreślić, że taki pojazd powinien mieć również trójkąt ostrzegawczy umieszczony po lewej stronie. Jeśli wybrane zostało połączenie sztywne, to musi być sprawny minimum jeden układ hamulcowy. Natomiast połączenie giętkie wymaga, aby były sprawne dwa układy.

Wiele osób błędnie zakłada, że w pojeździe holowanym może siedzieć ktoś bez prawa jazdy. Jest to jednak błędne podejście do tego tematu, a obaj kierowcy powinni posiadać aktualne dokumenty.

Artykuł napisany we współpracy z MK Punkt – auto mechaniką.
Interesuje Ciebie malowanie felg Poznań? Sprawdź ofertę MK Punkt.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*