Jak wygląda proces drukowania 3D?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Druk 3D to proces, w którym obiekty 3D są wykonywane z pliku cyfrowego. Plik ten zawiera instrukcje dotyczące tworzenia obiektu i może być przesłany do drukarki 3D przez Internet lub przechowywany na komputerze lub smartfonie.

Drukarka wykorzystuje te instrukcje do zbudowania obiektu warstwa po warstwie z materiału takiego jak plastik lub metal. Brzmi to prosto, ale w rzeczywistości obejmuje wiele złożonych procesów, w tym topienie, chłodzenie, łączenie i operacje wykończeniowe.

Od czego drukarka zaczyna?

Komputer zleca drukarce 3D wykonywanie projektu. Komputer otrzymuje instrukcje z pliku, który zawiera projekt obiektu. Zaczyna od podgrzania filamentu z tworzywa sztucznego lub metalu, który jest wprowadzany do rury. Rura ta porusza się w przód i w tył, gdy materiał jest przez nią wytłaczany. Wytłoczony materiał łączy się ze sobą podczas chłodzenia, tworząc solidną strukturę na końcu każdej warstwy. Drukarka umieszcza warstwę materiału na wierzchu poprzedniej, a następnie przesuwa się w dół, aby wykonać kolejną warstwę. Proces ten trwa do momentu zbudowania obiektu.

Aby proces ten przebiegał prawidłowo, potrzebne są dwie rzeczy: precyzja i szybkość. Aby warstwy mogły się płynnie połączyć, muszą mieć dokładnie taki sam rozmiar i kształt. Dodatkowo, aby proces ten przebiegał na tyle szybko, by można go było zastosować w produkcji masowej (a więc i opłacalnej), każda warstwa musi być wykonana w ciągu kilku sekund – a nie minut czy godzin, jak w przypadku tradycyjnych metod produkcji.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*