Jak zamontować gniazdka?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Montowanie gniazdka jest czynnością najczęściej wykonywaną podczas zakładania instalacji elektrycznej. Jednakże, czasami może wystąpić konieczność jego wymiany. W tym celu niekoniecznie trzeba zatrudniać fachowca, gdyż jest to proste i niezbyt skomplikowane zadanie. Podejmując się samodzielnego montażu gniazdka nie musimy wydawać pieniędzy na opłacenie usługodawcy. Oczywiście trzeba przy tym pamiętać o zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Jak zatem w odpowiedni sposób zamontować różnego typu gniazdka i w jakie narzędzia należy się w tym celu wyposażyć?

Montaż gniazdka od podstaw

Jeżeli gniazdko chcemy zamontować w zupełnie nowym miejscu lub jeśli zamiast istniejącego już gniazdka pojedynczego, potrzebujemy zamieścić w tym miejscu gniazdo elektryczne podwójne, musimy zaopatrzyć się w wiertarkę, by za jej pomocą wykonać puszkę pod montowane gniazdko. Następnie należy zaznaczyć linię przebiegu kabli na ścianie, po czym wykuć otwór w celu umieszczenia w nim kabli.  Należy również wywiercić otwory uchwytowe. Następnie trzeba odmierzyć odpowiednią długość kabli i umieścić je w puszce elektrycznej oraz połączyć z kostką gniazdka. Konieczne jest przy tym wyłączenie prądu w danym gniazdku. Po podłączeniu okablowania wkładamy puszkę w jej docelowe miejsce i montujemy gniazdko.

Montaż innego rodzaju gniazdek

Osobom, które chcą odtwarzać muzykę w jak najlepszej jakości dźwiękowej, przydadzą się gniazda głośnikowe – najlepiej umieścić je pod tynkiem, gdyż ma to wpływ na estetykę całego pomieszczenia. Sposób montażu w tym przypadku zależy od typu zakupionego gniazda i wymaga zapoznania się ze schematami jego połączeń. Schemat taki powinien być dołączony do instrukcji użytkowania zakupionego gniazda.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*