Materiały opałowe – czym się kierować w wyborze?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Okres jesienno-zimowy to czas, gdy konieczne jest odpowiednie ogrzewanie pomieszczeń mieszkalno-użytkowych. Kwestia ta w szczególny sposób dotyczy właścicieli domów jednorodzinnych, którzy o ogrzewanie muszą zadbać we własnym zakresie. W zależności od możliwości technicznych oraz własnych oczekiwań można wybrać tradycyjny piec centralnego ogrzewania lub nowoczesne ogrzewanie kominkowe. Bez względu na wybór narzędzia grzewczego, konieczny jest zakup odpowiedniego opału.

Brykiet opałowy, czyli ekonomiczne i ekologiczne ogrzewanie

Tradycyjny węgiel kamienny szybkim krokiem odchodzi do lamusa, ustępując miejsca materiałom bardziej ekonomicznym i ekologicznym. Jedną z propozycji, które z całą pewnością zasługują na uwagę i zainteresowanie jest brykiet opałowy. Wspomniane paliwo opałowe może być stosowane zarówno do palenia w piecu, jak i kominku.

Główną zaletą brykietu jest bardzo duża gęstość – dwa razy większa niż standardowego drewna. Pod względem wartości opałowej przedmiotowe paliwo można porównać z węglem kamiennym gorszego gatunku. Powyższe czynniki, w połączeniu z brakiem emisji substancji szkodliwych, sprawiają, że jest ekonomiczne i ekologiczne paliwo opałowe.

Pellet zamiast pochodnych węgla

Paliwa stanowiące pochodne węgla kamiennego lub brunatnego nie należą do pożądanych – przede wszystkim ze względu na dużą ilość emitowanych substancji smolistych. Zdecydowanie lepszym materiałem opałowym jest pellet, produkowany głównie ze sprasowanych trocin i – co najważniejsze – bez jakichkolwiek dodatków sztucznych.

Zaletą tego paliwa jest stosunkowo niewielka ilość popiołu oraz substancji smolistych. Powstający w czasie użytkowania kurz drzewny jest zdecydowanie łatwiejszy do usunięcia niż pył węglowy – to kolejny argument przemawiający na korzyść pelletu. Śmiało można więc stwierdzić, że jest to optymalne rozwiązanie, zapewniające ekologiczne i ekonomiczne ogrzewanie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*