Najczęściej wybierany sprzęt do gaszenia pożarów

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Pożary na szczęście zdarzają się rzadko, ale kiedy już przyjdzie nam się z nimi mierzyć, warto zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt, żebyśmy nie byli bez szans. W zależności od tego, czy żywioł wybuchł w budynku prywatnym czy publicznym, sposób radzenia sobie z pożarem będzie nieco inny, jednak wciąż uciekniemy się do zastosowania różnego rodzaju gaśnic i systemów przeciwpożarowych, które zastaniemy na miejscu. Jakie z nich są najpopularniejsze i osiągają najwyższą skuteczność? O tym poniżej.

Gdy robi się gorąco

Gaśnice to podstawa, jeśli chodzi o radzenie sobie z pożarem. Rynek oferuje nam kilka ich rodzajów: śniegowe, proszkowe oraz wodne. Każde z nich mają na celu ugasić pożar, ale nie każde ten sam. Na przykład gaśnice śniegowe idealnie nadadzą się do stłamszenia pożaru gazów i ciszy palnych, ale już niezbyt dobrze poradzą sobie w przypadku pożarów tłuszczów spożywczych – z nimi dużo lepiej poradzi sobie gaśnica wodna. Warto orientować się w tych rozróżnieniach, dobierając zabezpieczenia dla własnych budynków.

Innym skutecznym systemem jest taki oparty na wodzie – tradycyjnie. Mogą to być zraszacze podłączone do wykrywacza dymu, albo hydrant wewnętrzny 25, do którego można się uciec w razie potrzeby. Są to jednak rozwiązania przeznaczone głównie dla biznesów, fabryk i budynków publicznych; domu raczej w tego typu hydrant nie wyposażymy, chociaż można. Jest to wyjątkowo skuteczny sposób opanowania ognia, gdyż potężny strumień wody zdusi go w mgnieniu oka. Musimy jednak liczyć się ze zniszczeniami.

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*