Rodzaje soczewek kontaktowych

Rodzaje soczewek kontaktowych

Tracy Le Blanc/pexels.com

Zdrowie i dieta
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Soczewki kontaktowe są znakomitą alternatywą dla tych, którzy z powodu stylu życia lub ze względów estetycznych nie chcą lub nie mogą korzystać z okularów. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów soczewek kontaktowych o rozmaitych właściwościach. Które wybrać?

Rozmaite zastosowanie

Z uwagi na różne powody zastosowania, soczewki dzielimy na:

– korekcyjne – soczewki sferyczne (korygują krótkowzroczność i nadwzroczność), toryczne (korygują astygmatyzm) i multifokalne (stosowane przy starczowzroczności)

– lecznicze – np. soczewki twarde stosowane przy określonych dolegliwościach. Szczególnym rodzajem leczniczych szkieł kontaktowych są ortosoczewki. Zakłada się je na noc i mają za zadanie korygować rogówkę podczas snu tak, by zapewnić prawidłowe widzenie w dzień. Wykonuje się je na specjalne zamówienie i służą korekcji krótkowzroczności oraz niewielkiej dalekowzroczności i astygmatyzmu.

– kosmetyczne – soczewki kolorowe, które umożliwiają zmianę koloru oczu, także przy jednoczesnej korekcji wady wzroku. Występują zarówno w naturalnych kolorach, jak i w bardzo ekscentrycznych barwach i wzorach, co można sprawdzić na https://2soczewki.pl/kategoria-produktu/rodzaje/.

Miękkie czy twarde?

Z uwagi na materiał, z którego są wykonane rozróżnia się soczewki miękkie, które mogą być hydrożelowe lub silikonowo – hydrożelowe. Charakteryzują się wysoką przepuszczalnością tlenu i dużym komfortem użytkowania oraz wspomniane soczewki twarde, wykonane ze szkła organicznego. Cechuje je dobra przepuszczalność i długi czas użytkowania, ale mniejszy komfort noszenia  z uwagi na mniejszą elastyczność. Stosuje się je w zespole suchego oka, przy bardzo dużych wadach wzroku lub chorobach stożka rogówki. 

Soczewki kontaktowe w sklepie występują w dużej ilości odmian także ze względu na czas użytkowania. Dostępne są soczewki kontaktowe jednodniowe, dwutygodniowe i najpopularniejsze miesięczne. Mogą też występować w odmianie trzymiesięcznej, a nawet dwuletniej (taką żywotność mają soczewki twarde). Najbardziej higieniczne i korzystne dla oka są  jednodniowe. Jeśli mamy w planach np. wyjazd, podczas którego nie będziemy mogli we właściwy sposób zadbać o higienę soczewek, można zaopatrzyć się w soczewki typu ,,dzień i noc”, które – z uwagi na dużą przepuszczalność tlenu – mogą być noszone bez nocnej przerwy. Dzielą się na takie, które można nosić kilka dni bez przerwy oraz te, których czas nieprzerwanego użytkowania wynosi nawet do 30 dni i nocy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*