Żywienie koni wiosną

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W okresie wiosennym konie powinny otrzymywać zupełni inny pokarm niż zimą. Wynika to przede wszystkim ze zmiany pogody i okrywy włosowej zwierzęcia, co skutkuje jego zwiększonym zapotrzebowaniem na witaminy oraz składniki mineralne. Konieczne jest m.in. wprowadzenie do diety wysłodków buraczanych, pozytywnie wpływających na pracę układu trawiennego. Można je kupić w formie suchej m.in. na https://www.zywieniekoni.pl/wyslodki-buraczane/

Pasze objętościowe to główny element diety

Wiosną powinniśmy podawać koniom przede wszystkim pasze objętościowe suche oraz soczyste. Do tych pierwszych zaliczamy dobrej jakości siano i słomę (bez kurzu, pleśni ani zbędnych chwastów), natomiast do drugich – świeżą trawę pastwiskową i rośliny okopowe (bogate w witaminy, minerały i włókno). Oprócz tego niezbędne jest wzbogacenie jadłospisu o owies albo jęczmień, czyli pasze treściwe. Ilość pożywienia musi być oczywiście idealnie dopasowana do charakteru pracy zwierzęcia i jego indywidualnego zapotrzebowania.

Dodatkowo zaleca się uzupełnianie niedoborów w diecie odpowiednimi suplementami, które wpływają na wzrost tkanki mięśniowej, poprawiają ruchomość stawów, pozytywnie oddziałują na układ trawienny czy immunologiczny, a także ograniczają do minimum ryzyko infekcji czy urazów. Tego rodzaju produkty bez problemu znajdziemy w ofercie wielu sklepów internetowych. Prawidłowe żywienie koni w okresie wiosennym opiera się też na zapewnieniu im stałego dostępu do świeżej i czystej wody (można ją z powodzeniem wzbogacić o elektrolity).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*