Zabiegi na nienaturalny skręt szyi i zwyrodnienie kolana

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wiele osób, zwłaszcza starszych, boryka się z nienaturalnym, bolesnym skrętem szyi lub postępującymi zmianami zwyrodnieniowymi stawów kolanowych. Czy ze schorzeniami tymi można uporać się dzięki wykorzystaniu rehabilitacji? Jakie zabiegi są najbardziej skuteczne w przypadku, gdy u pacjenta występuje dystonia szyjna? Odpowiedzi na te pytania postaramy się udzielić w dalszej części naszego artykułu.

Zabiegi rehabilitacyjne i pozbywanie się dolegliwości ze strony mięśni i stawów

Dystonia to nic innego jak mimowolne, bardzo silne i bolesne skurcze w obrębie różnych grup mięśniowych (na przykład szyi). Choroba pojawia się najczęściej u osób młodych i może prowadzić do różnego stopnia upośledzenia codziennego funkcjonowania pacjenta. Co bardzo istotne, jedną z metod leczenia dystonii jest rehabilitacja. Należy zdawać sobie jednak sprawę, iż sama choroba ma podłoże neurologiczne, a terapia manualna może służyć jedynie zniesieniu bólu i przykurczy, które mogą jej towarzyszyć.

Innym schorzeniem, którego leczenie obejmuje również rehabilitację, są zmiany zwyrodnieniowe stawów kolanowych (na przykład syndrom kolana skoczka). Podobnie jednak jak w przypadku dystonii terapia manualna ma znaczenie głównie objawowe i poprawiające komfort życia pacjenta. W części przypadków pewne jej techniki mogą jednak również opóźniać postęp choroby. Jeśli chodzi z kolei o leczenie przyczynowe, zwłaszcza w przypadku zmian bardzo zaawansowanych, to obejmuje ono zazwyczaj endoprotezowanie zmienionego chorobowo stawu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*